Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Dietetyka i psychodietetyka – jaka jest różnica
Dietetyka koncentruje się przede wszystkim na aspektach żywieniowych, definiuje zalecenia żywieniowe dopasowane do potrzeb zdrowotnych klienta. Specjaliści dietetyki w oparciu o wywiad medyczny przeprowadzony z pacjentem, wyniki badań, zbiór informacji o aktualnym stanie odżywiania zebranym w dzienniczku żywieniowym pacjenta przygotowują plan żywieniowy, wskazówki, edukują, wyznaczają kierunek i etapy zmiany.
Psychodietetycy w swojej pracy z klientami poza wiedzą z zakresu dietetyki i medycyny wykorzystują elementy psychologii. Dzięki znajomości technik komunikacji bardzo mocno stawiają na aspekt motywacji, jej podtrzymywania, aby pomóc wprowadzać zmiany żywieniowe, które będą na stałe, a nie tylko na czas stosowania zaleconej diety. Wsparciem w wytrwałości jest wspólne szukanie metod wdrażania zmiany, wzmacnianie mocnych stron oraz analizowanie powodów ewentualnych potknięć w stosowaniu zaleceń oraz szukanie rozwiązań na taki stan. Specjaliści koncentrują się też na emocjach i odczuciach, które związane są z jedzeniem, aby znaleźć powiązanie ich z tym kiedy sięgamy po jedzenie, dlaczego sięgamy po określone produkty, co czujemy podczas posiłków, albo po ich spożyciu. W swojej praktyce psychodietetycy łączą ze sobą spojrzenie całościowe – ciało, emocje, jedzenie i szukają kompromisu pomiędzy realizacją zasad diety, a dobrostanem psychicznym.